Az elmúlt 12 év legaktívabb vállalati tranzakciós időszaka volt 2022. Magyarországon a tranzakciók száma és értéke alapján; a hazai tranzakciós (M&A) piacon 5,88 milliárd dollár értékben kötöttek üzleteket – közölte az MTI-vel hétfőn az EY nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó cég.
Az EY legfrissebb felmérésében ismertette, tavaly 137 tranzakciót hoztak nyilvánosságra Magyarországon, az ügyletek száma öttel, együttes értékük 27 százalékkal emelkedett 2021-hez képest, amikor 132 tranzakciót jelentettek be, 4,64 milliárd dollár értékben.
Az elemzés szerint a magyar piacot 2022-ben is a belföldi tranzakciók határozták meg (42 százalékban). A hazai cégek külföldi befektetéseinek aránya lényegében nem változott. A vállalatok leggyakrabban Lengyelországban (6), Horvátországban (4), Németországban, Romániában és Szlovéniában (3-3) fektettek be. A Magyarországon beruházó társaságok közül az Egyesült Államok (6), az Egyesült Királyság (5), Franciaország (4), valamint Csehország és Hollandia (3-3 százalék) szerepelnek az élen.
Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója úgy fogalmazott: az ellátási láncok zavarai, a háború, az infláció, a változó kamatkörnyezet és az energiaválság lassította a növekedést, ezért számos társaság a tranzakciókban találta meg a kiutat a fejlődéshez.
Az EY közleménye szerint a tranzakciók száma alapján 2022-ben a legvonzóbb szektor a technológia (36) volt, amelyet az ingatlan (15), az energia (12) és a gyártó (10) ágazatok követtek.
MTI
Címlapfotó: Hebi B. from Pixabay