A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 49,2.
- A korábbi július havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,5) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (58,8).
- A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. A részindexek közül öt-öt index áll a zsugorodási, illetve bővülési tartományban.
- A foglalkoztatottság index 0,5 százalékponttal csökkent ebben a hónapban, értéke ismét enyhe zsugorodást jelez. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami e hónapban csökkent (48,5).
Történeti áttekintés
MLBKT Beszerzési Menedzser Index (50 = nincs változás)
A Beszerzési Menedzser Index júliusban
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 49,5. Júliusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. A tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június után júliusban is fordulatot figyelhetünk meg a feldolgozóiparban, a BMI index csökkent, jelenleg 50,0 feletti érték alatt áll. Az indexek többségében emelkedtek, öt egyedi index áll a fellendülési tartományban. Az új rendelések mennyisége nőtt, az indexérték 0,1 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség nőtt, az indexérték 2,3 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz képest. A foglalkoztatás ismét 50 pont alatt áll, az indexérték 0,5 százalékponttal csökkent. A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 1,0 százalékponttal esett vissza. A vásárolt készletek index értéke 0,1 százalékponttal csökkent júniushoz képest. A külpiaci mutatók közül az import indexe 3,5 százalékponttal, az exporté 1,4 százalékponttal nőtt. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 6,3 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség indexe 0,2 ponttal emelkedett. A késztermékkészletek indexe 0,3 százalékponttal csökkent. A 2024 júliusi BMI index nőtt a júniusi (49,1) értékhez képest. Július átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a júliusi értékeké 52,5). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a második legalacsonyabb július havi érték.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe nőtt a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez az nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.
Az új rendelések indexe nőtt, az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi júliusban. 1995 óta ez a hatodik legalacsonyabb e havi érték.
A szállítási átfutási idő indexe csökkent júniushoz képest.
Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a hetedik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A vásárolt készletek index csökkent, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték az hatodik legalacsonyabb érték 1995 óta.
A foglalkoztatottsági index csökkent és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei
- A beszerzési mennyiség indexe nőtt júniushoz képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a kilencedik legalacsonyabb e havi adat.
- A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak intenzív emelkedését jelzi.
A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizedik legmagasabb e havi érték. - A késztermékkészletek indexe júliusban alacsonyabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal.
A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alatti tekinthető, ez a hetedik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot. - A külpiaci mutatók közül az exportindex 50 pont alatt, míg az importindex is 50,0 alatt felett áll.
Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év első felében is folytatódott. - Ebben a hónapban acél, borítékok, fagyálló és korrózióálló lemezek, fémcsövek és zártszelvények kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány volt alkatrészekből, cementből, csiszolószalagból, elektronikai eszközökből, granulátumokból, gyémántból, izzóból, műanyagtekercsből, rézből és szerszámszilikonból. Jelentősebb árcsökkenésről alumínium, bakelit, cement, csomagolóanyag, ezüst, fémlemezek, kakaópor, pálmazsír, papír, ragasztó, rézcső, üvegszövet és villanyszerelési alkatrészek kapcsán számoltak be válaszadóink.
Forrás és címlapfotó: MLBKT