MLBKT: A beszerzési és logisztikai szakma kiválóságai 2022-ben

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) évek óta több kategóriában is meghirdeti a magyar beszerzési és logisztikai szakma legnívósabb díjait. Az MLBKT kiválóság pályázatainak célja, hogy széles körben megismertesse és elismerje a tehetséget, a példaértékű szakmai tudást, valamint a lehető legnagyobb nyilvánosságot biztosítsa az ellátásilánc-menedzsment területén tevékenykedő elhivatott személyeknek, sikeresen megvalósult projekteknek, cégeknek, hiszen mindenki számára példaképül szolgálhatnak.

2022 végén a Társaság meghirdette a 2022-es Év Logisztikai Menedzsere, az Év Beszerzési Menedzsere, az Év Beszerzési Csapata, az Év Fiatal SCM Tehetsége díjakat, valamint a projektről szóló Logisztikai Kiválóság Díjat. A díjakat számos szakmai szempontot figyelembe véve gondos mérlegelés mellett az MLBKT szakmai Bíráló Bizottságai értékelték és véleményezték. Az MLBKT Elnöksége 2023. március 29-i ülésén vitatta meg az értékeléseket és döntött a díjazottakról. Döntésük alapján a 2022-es év kiválóság díjait a következő pályázatok nyerték el:

Az Év Logisztikai Menedzsere
Kötélverő Andrea, Supply Chain Manager, Busch-Hungária Kft.

Az Év Beszerzési Menedzsere
Kanda Gábor, beszerzési igazgató, Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft.

Az Év Beszerzési Csapata
Raiffeisen Bank Zrt. Központi Beszerzési és Kiszervezett Szolgáltatások főosztálya

Az Év SCM Tehetségei
Csordás Bence, ügyvezető, PLOG Consulting Bt.

Egri Judit, vezető szabványszakértő, Szabványmenedzsment terület vezetője, GS1 Magyarország Nonprofit Zrt.

Logisztikai Kiválóság Díj
Év Projektje Díj: a Webshippy Kft. „E-Logisztikai folyamatfejlesztés” projektje
KKV Díj: a MAHART Container Center Kft. „Extenzív és intenzív kapacitásnövelési megoldások az intermodális szektorban” projektje

Kötélverő Andrea – az Év Logisztikai Menedzsere 2022
Kötélverő Andrea (Supply Chain Manager, Busch-Hungária Kft.) 18 éve dolgozik logisztikai és beszerzési vezetőként. Vállalatirányítási rendszerek és folyamatoptimalizálás mellett, mindig nagy hangsúlyt fektetett az emberi tényezőre, hiszen a rendszereket emberek működtetik. Munkája eredményeképpen a Busch-Hungária Kft. ellátási láncának üzemi működést támogató folyamatait sikerült átláthatóvá és hatékonnyá tenni. Egyedi hulladékgazdálkodási koncepció kidolgozása révén lehetővé vált, hogy az eddig hulladékként elszállított öntödei öreghomokot más iparág számára felhasználhatóvá tegyék. Két mutató szerint ért el jelentős eredményt: egy beruházás során elköltött CAPEX összeggel szembeni megtakarításnál és a vevői kiszolgálási pontosságának látványos növelésével.

Kanda Gábor – az Év Beszerzési Menedzsere
Egy termelő vállalatnál kulcsfontosságú, hogy ne legyenek kényszerleállások ellátási problémák miatt. A Kanda Gábor által (beszerzési igazgató, Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft.) által irányított szervezet többéves, strukturált beszerzés-fejlesztési programmal tudta ezt biztosítani, melyet folyamatosan finomhangolnak. Gábor egy valóban adatvezérelt folyamat kontrollját látja el, számos digitalizált döntéstámogató rendszer alkalmazásával érnek el egyre jobb eredményeket, melyek között van teljesítményértékelő rendszer, workflow, adatbányász és előrejelző alkalmazás is. A folyamatok egy jelentős részét automatizálták, mint például a robot által történő rendelés kiadás. Beszállítóikkal folyamatos és proaktív a kapcsolatuk, a terveiket is megosztják velük. Folyamataikkal és rendszereikkel biztosítják a gyors reagálást az alapanyagok piaci helyzetének változására és ezáltal a gyártás folyamatos ellátását.

Raiffeisen Bank Zrt. Központi Beszerzési és Kiszervezett Szolgáltatások Főosztálya – az Év Beszerzési Csapata
A Raiffeisen Bank magyarországi működésében már több mint 15 éve tart a beszerzés következetes és folyamatos fejlesztése, amelyet a szervezet vezetésében megfigyelhető stabilitás is nagyban elősegít. Az utóbbi évek fő fejlődési irányai: a banki kiszervezések koordináló szervezetének kialakítása, a szerződés kezelés digitalizálása, a P2P folyamatok hatékonyságának további emelése, a beszállítói struktúra racionalizálása, illetve a belső szervezeti képességek fejlesztése. A legnagyobb lélegzetű feladat a kiszervezéseket a pénzügyi szektor különösen magas elvárásainak és direktíváinak megfelelő folyamat és az ezt koordináló szervezet kezdeményezése és kialakítása volt.
A Csapat tudás éhsége és a vezetők támogatása nyomán fókuszba került a belső kollégák fejlesztése is, amelyre létrehoztak egy 10 alkalmas fejlesztési programot. Összességben a Csapat által alkalmazott beszerzési eszköztár komplexitása és rendkívül hatékony működtetése példamutató a beszerzési társadalom felé.

Csordás Bence, ügyvezető, PLOG Consulting Bt. – az Év Fiatal SCM Tehetsége
A logisztika területén tevékenykedő és nyereségesen működő cég vezetőjének lenni minden esetben elismerendő, különösen akkor, ha ezt valaki 30 éves kora előtt elmondhatja magáról, ahogyan Csordás Bence is. Amellett, hogy Bence vállalkozóként egy logisztika fókuszú tanácsadó vállalatot működtet, tudását és képességeit elkötelezetten állítja egy jó ügy szolgálatába.
A szakmai díjat nyert projekt apropója ugyan szomorú, de egyben kitűnő szakmai feladat is, hiszen a Máltai Szeretetszolgálat beregszászi egységének nyújtottak segítő szakmai kezet, 2022 februárjában, amikor a szervezetnél kezelhetetlenné vált a beérkező háborús segélycsomagok mennyisége. Rekord rövid idő alatt kellett egy túlterhelt ellátórendszert fejleszteni és a megoldásokat a gyakorlatban alkalmazni. Az elsődleges célkitűzés egy olyan logisztikai rendszer kialakítása volt, amely átfogja az adományok fogadását, átvételét, adminisztrálását, tárolását, majd a megfelelő szempontok szerinti elosztását. Az átláthatóság és elszámoltathatóság elsődleges szempont volt. Óriási eredmény, hogy Bence csapatával néhány hónap leforgása alatt képes volt egy, az adott körülmények ellenére is megbízhatóan működő logisztikai rendszert biztosítani, amely biztosítja az Ukrajnába érkező adományok felelős kezelését.

Egri Judit, vezető szabványszakértő, GS1 Magyarország – az Év Fiatal SCM Tehetsége
Judit eddigi rövid pályafutása során a tudatosság és az elkötelezettség a legszembetűnőbb, és ezek minden bizonnyal kulcsfontosságú tényezők a GS1-nél elért sikereiben. Szakmailag érdeklődő és szivacsként gyarapítja tudását. Emellett motivált vezető is, aki párhuzamosan tud operatív munkát működtetni és fejlődni, fejleszteni. Munkahelye tipikusan olyan hely, ahonnan kitűnően belátható a világ, hiszen széles palettáról válogathat a vevők, üzleti partnerek tekintetében. A módszertan, amivel üzleti folyamatokat térképeznek fel és fejlesztenek nagyban segíti a megrendelőket a tisztánlátásban, illetve a potenciálok megtalálásában, ami megjelent a pályázat alapjául szolgáló projekt esetében is.
Judit részt vesz a fiatalok képzésében felsőoktatási keretekben és rendszeresen publikál a GS1 csatornáin keresztül, így nemcsak a közvetlen kollégáit inspirálja, de teheti és teszi ezt nyilvános platformokon is.

A Logisztikai Kiválóság Díj két kategóriájának győztesei
Az Év Projektje díjat kapott a Webshippy Kft. E-Logisztikai folyamatfejlesztés pályázata. Napjainkban az e-kereskedelem egyre inkább előtérbe kerül, ennek következtében a teljes körű, kiszervezett logisztikai megoldás (fulfillment) is létszükségletté válik az ezen a területen dolgozni kívánó cégek számára. A megoldás külön előnye, hogy a szoftver egyszerűen bérelhető, nem igényel semmilyen különleges informatikai beruházást, speciális adó és vevő eszközöket, és a bevezetéshez kapcsolódó betanulási idő is igen rövid. A fejlesztést a bérbe adó saját telepén tesztelik, így a partnerhez már kész, azonnal alkalmazható rendszer érkezik.

A rendszer a teljes folyamatot átfogja, az elektronikus rendelésfelvételtől a csomagolásig és kiszállításig. A háttér-tevékenységek (raktári műveletek, ellenőrzések, visszavételezések) teljes mértékben digitalizáltak, és részben saját fejlesztésű robotok végzik ezeket. A pályázat sikerességét a való külső bevezetési eredmények is alátámasztották, ahol egy jelentős méretű bázist állított a megrendelő az e-kereskedelem szolgálatába, és ezzel szélesítette saját portfólióját.

KKV díjat kapott a MAHART Container Center Kft. Extenzív és intenzív kapacitásnövelési megoldások az intermodális szektorban pályázata. A megoldás nemcsak abban kiváló, hogy olyan digitális azonosító technikát létesített, és helyezett üzembe, amelynek segítségével a napi teljesítményét jelentősen megnövelte, hanem egyúttal a beruházás eredményeképpen jelentősen csökkentette a tevékenység napi CO2 kibocsátását, és a hatékonyság javulás ellenére egyetlen munkatársat sem bocsátott el, hanem a kapacitásnövelés többlet-kiszolgálási igényét fedezte velük. A bevezetett megoldás minimálisra csökkentette az eddig jelentős élőmunka igényt, az azonosítás könnyebbé, átláthatóbbá, és lényegesen pontosabbá vált. Ezzel párhuzamosan úgy tudták a tényleges aktív tevékenység fizikai területét növelni, hogy a raktározásra használt területet komplexebb módon vezérelve, a tárolást homogénebb egységekben, egyes tárolandó anyagtípusokat egy könnyen elérhető, külső tárhelyre kiszervezve oldották meg.

Az MLBKT gratulál minden díjazottnak, örömmel ismeri el a győztesek szakmai elhivatottságát és nagyszerű teljesítményét. Egyben megragadja az alkalmat, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy 2023-ban is várja a jelölést a nagyra értékelt szakemberek vagy projektek esetén, a pályázat részleteiről a Társaság honlapján értesülhetnek az érdeklődők.

MLBKT
Címlapfotó: MLBKT

- H I R D E T É S -