Tudja mi az a crowdsourcing? – Beszerzői Bár beszámoló

Novemberben a Beszerzes.hu megtartotta az első Beszerzői Bár-t. A Beszerzői Bár rendezvénysorozat célja személyesen is összehozni a beszerzes.hu  olvasóit és partnereit, a hazai beszerzési vezetőket és beszerzőket egy könnyed szakmai de mégis kötetlen, ismerkedős-beszélgetős estre.

 

A Beszerzői Bár-on csak előzetes regisztráció után a jelentkezések sorrendjében lehetett részt venni. A rendezvényen több mint 50 beszerzési vezető és beszerző vett részt többek között az alábbi cégektől: Sanofi, MÁV, Tesco, GlaxoSmithKline, Danubius Hotels, Egis, CIB, Telenor, Vodafone, PricewaterhouseCoopers, E.ON, MNB, stb.

Az est háziasszonya Bali Gabriella (Az Év Beszerzési Menedzsere – 2010, a Microsoft regionális beszerzési igazgatója) volt. A Beszerzes.hu képviseletében Südy György,  Fazekas Attila és Bíró Dániel vett részt.

A rendezvény támogatói voltak: Confhotel Kft.,  (Larus rendezvényközpont), DoqSys (Baware), IIR Magyarország (Beszerzés 2012 konferencia), UniqStore Kft.

A rendezvény szakmai partnere a Beszerzési Vezetők Klubja, média partnere a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság volt.

A Beszerzes.hu majd a Beszerzési Vezetők Klubjának részéről Kemendy Nándor (BVK elnök)  által mondott köszöntő után egy nagy sikert arató játékos ismerkedős következett majd a résztvevők szabadon választhattak, hogy mely kerekasztalok beszélgetéshez kívánnak csatlakozni. Az aszt

ali beszélgetéseket az adott téma szakértői vezették:

1. Beszerzés cégen belüli kapcsolatai – Pécs László, MÁV, Az Év Beszerzési Menedzsere – 2009

2. Közbeszerzés – Horváth Ferenc, Az Év Beszerzési Menedzsere – 2008

3. E-beszerzés – Szabó Ákos, Electool – ügyvezető igazgató

4. A beszerzés nemzetközi trendjei – Gábor Zsolt, Capitol Consulting Group – partner

5. Műszaki beszerzés – Kemendy Nándor, A Beszerzési Vezetők Klubjának elnöke, Sanofi – country manager

 A rendezvényt vacsora, tombola majd éjfélig tartó kötetlen beszélgetés zárta.

A következő Beszerzői Bár 2012 februárjában lesz, melyre mindenkit szeretettel vár a Beszerzes.hu!

A közel jövőben a kerekasztal beszélgetések szakmai összefoglalóját a beszerzes.hu közreadja. Az első téma igen izgalmas: milyen lesz a beszerzés jövője, mi várható a nemzetközi trendek alapján…

 

beszerzoi_bar_nemzetkozi trendek kerekasztal

A beszerzés nemzetközi trendjei

(4. asztal)

A kerekasztal moderátora Gábor Zsolt, a Capitol Consulting Group tanácsadó partnere,   a Beszerzési Vezetők Klubjának alapító és vezetőségi tagja volt. Már az elején  kiderült, hogy a kerekasztal témája nagy népszerűségnek örvend, hiszen a Bár résztvevők témák közötti szabad választási lehetőségéből adódóan legalább tizenöten szerettek volna leülni a 10 fős asztalhoz.

A kerekasztal beszélgetés rövid bemutatkozással kezdődött, amelynek érdekessége volt, hogy mindenkinek olyan tulajdonságot vagy történetet kellett mondani magáról, ami megkülönbözteti őt a többi asztalnál ülőtől.
A bemutatkozás után a kerekasztal témáját a moderátor vezette fel, amely keretében kiosztotta az általa összeállított top10 beszerzési trend listát. Az elképzelés az volt, hogy ezen “segédlet” segítségével a résztvevők meséljenek arról, hogy mely trendeket látják kirajzolódni saját vállalatuknál.

A beszélgetés fő üzenetei a következők voltak:

A nagyvállalatoknál kb. 2-3 évente fókuszba kerül a költségkontroll (sokszor újabb és újabb programnevek alatt),
– Szinte minden asztalnál ülő előhozta a költség fókusz erősödését a vállalatánál, és ezt nagy részben a válságkörnyezetre vezette vissza,
– A centralizáció, mint trend, is sokszor említésre került, bár ennek ciklikusságában is egyetértettek a résztvevők (értsd ezalatt, hogy a centralizáció és decentralizáció kezdeményezések is periodikusan jelentkeznek a vállalatoknál mindig az aktuálistól remélve a hatékonyság javulását),
– Elhangzott még a beszerzés felértékelődése, a kockázatmenedzsment előretörése a válságban, melyek trend jellegében szintén egyetértettek a résztvevők,
– Néhány globális információval színesítette a beszélgetést az MLBKT vezetőség két tagjának hozzászólása, miszerint sokat hallani a nemzetközi fórumokon a beszerzési képességek változási trendjéről, valamint a társfunkciókkal való együttműködés fontosságának erősödéséről,
– Nem hangzott el viszont számos olyan dolog, ami a globális beszerzési világban (már) trendnek tekinthető, de úgy látszik Magyarországon ezek megjelenése még nem jellemző vagy nem kellően hangsúlyos. Ezek bár a kiosztott lapon szerepeltek, említésre nem kerültek a résztvevők által. Ide sorolható többek között – a beszerzés mint folyamat vonatkozásában – a kategória menedzsment élénkülése, az elektronikus eszközök terjedése, az outsourcing (és SSC-k) térhódítása, a teljesítmények üzleti eredményhez kötésének erősödése,
– A résztvevők egyáltalán nem ismerték a “crowdsourcing” kifejezést, ami valóban egy új, most induló trend a világban és más központi, támogató funkciók mellett a beszerzés területén is terjed. Lényege, hogy még az outsource-olt megoldásnál is olcsóbban lehet működtetni belső vállalati folyamatokat a mai (és jövőbeli) hálózati technológiákkal úgy, hogy a projectekre “összeálló” csapat (on-demand) otthonról dolgozik és azok vannak bevonva, akik képességben és időkapacitásban allokálhatók a feladatra minimalizálva ezzel a vállalat fix költségeit (messze egy ázsiai outsourcing megoldás költsége alá).

A kerekasztal zárásaként a moderátor összefoglalta az elhangzottakat és egy asztaltársunk pedig prezentálta a Bár teljes résztvevői körének a beszélgetés tanulságait. Zárszóként Gábor Zsolt kiemelte, hogy az asztalnál kialakult konszenzus egybeesik a legutóbbi Aberdeen kutatás eredményével, miszerint a CPO-k fontossági listájának első helyén még mindig a költségfókusz áll.

 

Hamarosan folytatjuk a következő beszámolóval.

- H I R D E T É S -